Чилери та кондиціонери

Чилери та кондиціонери

Інформація про види чилерів їх переваги та недоліки в застосуванні на практиці.

Абсорбційні чилери.


Як основне джерело енергії для процесу охолодження в абсорбційних холодильних машинах використовується гаряча вода (при температурі до 130 °C) або перегріта пара (під тиском до 1 бар). При отриманні охолодженої води істотну економію дає застосування низькотемпературних або вторинних енергоресурсів (теплоелектростанцій, сміттєспалювальних установок, пари низького тиску з електростанцій та ін.). Крім економії енергоресурсів, істотною перевагою зазначеного типу холодильних машин є практично повна відсутність частин, що рухаються, і, як наслідок - висока надійність агрегатів. Основний недолік - найгірші порівняно з парокомпресійними машинами масогабаритні показники та висока вартість. Більш докладний опис принципу роботи абсорбційного чіллера у статті "Абсорбційні чілери SANYO" (журнал "Світ клімату")


Парокомпресійні чилери.


Найбільш широкий клас холодильних машин базується на компресійному циклі охолодження, основними конструктивними елементами якого є - компресор, випарник, конденсатор і регулятор потоку (капілярна трубка, терморегулюючий вентиль), з'єднані трубопроводами і являють собою замкнуту систему, в якій циркуляцію холодоагенту ( . Охолодження в холодильній машині забезпечується безперервною циркуляцією, кипінням та конденсацією холодоагенту в замкнутій системі. Кипіння холодоагенту відбувається при низькому тиску та низькій температурі.
Пароподібний холодоагент всмоктується компресором, який підвищує тиск. Далі у конденсаторі гарячий пароподібний холодоагент охолоджується і конденсується, тобто. перетворюється на рідку фазу. Конденсатор може бути або повітряним або водяним, залежно від конструктивного виконання холодильної системи.
На виході з конденсатора холодоагент знаходиться у рідкому стані при високому тиску. Розміри конденсатора вибираються таким чином, щоб газ повністю сконденсувався усередині конденсатора. Тому температура рідини на виході з конденсатора виявляється дещо нижчою за температуру конденсації.
Потім холодоагент в рідкій фазі при високій температурі та тиску надходить у регулятор потоку (терморегулюючий вентиль), де тиск суміші різко зменшується, частина рідини при цьому може випаруватися, переходячи в пароподібну фазу. Таким чином, у випарник потрапляє суміш пари та рідини. Рідина кипить у випарнику, відбираючи тепло від середовища, що охолоджується, і знову переходить у пароподібний стан. Розміри випарника вибираються таким чином, щоб рідина повністю випарувалася всередині випарника. Тому температура пари на виході з випарника виявляється вищою за температуру кипіння, відбувається так званий перегрів холодоагенту у випарнику. У цьому випадку навіть найменші крапельки холодоагенту випаровуються і компресор не потрапляє рідина. Перегріта пара виходить із випарника і цикл поновлюється.
Таким чином, холодоагент постійно циркулює по замкнутому контуру, змінюючи свій агрегатний стан з рідкого на пароподібний і навпаки.
Всі компресійні цикли холодильних машин включають два певні рівні тиску. Кордон між ними проходить через нагнітальний клапан на виході компресора з одного боку та вихід регулятора потоку (терморегулюючого вентиля) з іншого боку.


Нагнітальний клапан компресора та вихідний отвір регулятора потоку є розділовими точками між сторонами високого та низького тиску в холодильній машині. На боці високого тиску знаходяться всі елементи, що працюють при тиску конденсації. На боці низького тиску знаходяться всі елементи, що працюють при тиску випаровування.


Незважаючи на те, що існує багато варіантів виконання чилерів із парокомпресійним робочим циклом, принципова схема циклу в них практично однакова. Вибір варіанта виконання обумовлений конкретними умовами застосування.


Чилери з повітряним охолодженням, з осьовими вентиляторами, зовнішньої установки.

Призначені для установки поза приміщеннями на відкритому повітрі. Охолодження конденсатора здійснюється за допомогою осьових вентиляторів. У деяких фірм - виробників можливе низькошумне виконання - тобто. за рахунок застосування шумоізоляції компресора, зниження швидкості обертання крильчатки вентиляторів та зміни конфігурації лопат досягається значне зниження рівня звукової потужності агрегату в цілому, що проте веде до збільшення габаритів та вартості в порівнянні з "незахищеним агрегатом тієї ж холодопродуктивності.
Переваги машин розглянутого конструктивного виконання - можливість використання неексплуатованих площ (покрівля, вільні відкриті майданчики) відносно низька вартість.
Недоліки: з агрегатів зовнішньої установки потрібно сезонний злив води з випарника або застосування двоконтурних схем холодопостачання з використанням незамерзаючих розчинів (етиленгліколю, пропіленгліколю) як проміжок.
ного теплоносія (виключення в цьому випадку становлять чилери зовнішньої установки з виносним випарником, які, проте, практично не зустрічаються у стандартному виконанні холодильних машин відомих фірм - виробників).
Чилери з повітряним охолодженням конденсатора, з відцентровими вентиляторами, внутрішньої установки.
Призначені для встановлення усередині приміщень. Забір повітря для охолодження конденсатора та викид здійснюється по повітроводам. Для переміщення повітря застосовуються відцентрові вентилятори з високим статичним натиском для подолання опору мережі повітроводів.
Основні переваги - "прихована" установка (відсутність зовнішніх блоків, градирень, конденсаторів), можливість організації цілорічної експлуатації в режимі охолодження за будь-яких температур зовнішнього повітря.
Недоліки - потрібна наявність значних площ під розміщення агрегату, додаткові капітальні витрати на вентиляційну мережу.

Чилери з водяним охолодженням конденсатора.


Призначені для встановлення усередині приміщення. Для охолодження конденсатора холодильної машини використовується проміжний теплоносій, який охолоджується в градирнях і драйкулерах (оборотна система охолодження). Можливе також охолодження конденсаторів проточним теплоносієм із природних водойм.
Переваги - можливість організувати цілорічне одержання холоду з використанням "вільного охолодження" (freecooling) - охолодження теплоносія без використання холодильного циклу за рахунок передачі тепла до зовнішнього повітря без використання додаткового обладнання. Можливість рекуперації тепла конденсації.


Недоліки – висока вартість, енергоємність, складність експлуатації системи.


Слід зазначити, що у ряді випадків застосування чилерів з водяним охолодженням є можливим варіантом.
Чилери з виносним конденсатором (компресорно-випарювальні агрегати).
Ці моделі виконані, як правило, на базі холодильних машин з водяним конденсатором. Розміщуються всередині приміщення, з'єднуються із конденсатором зовнішньої установки системою фреонопроводів.
Переваги - на відміну від холодильних машин з водяним конденсатором не потрібне застосування проміжного теплоносія в контурі конденсатора і як наслідок немає необхідності застосування циркуляційних насосів великої потужності, також зведений до мінімуму ризик замерзання теплоносія внаслідок чого не потрібно застосування двоконтурної схеми системи холодопостачання.

До недоліків слід віднести обмежену відстань між компресорно-випарювальним агрегатом та конденсаторним блоком.
Реверсивні чилери (охолоджувач/тепловий насос).

Деякі моделі чилерів з повітряним охолодженням можуть бути поставлені заводом-виробником з можливістю роботи як у режимі охолодження, так і в режимі теплового насоса, що дає можливість використання системи, побудованої на базі подібного агрегату, не тільки для охолодження повітря в приміщеннях влітку, а й підігріву повітря у перехідний період.

Додати коментар

Залишити коментар

Натисніть на зображення, щоб оновити код, якщо він нерозбірливий
Актуальні акції та знижки
Разом
Знижки до 10% на комплекс Альпініст + Установка!
Отримати знижку
Знижка
До 5% на заміну хладогену!
Отримати знижку
Актуально
Дизенфекція кондиціонера у подарунок до чистки!
Замовити Чистку
Залишіть заявку
на прорахунок вартості кондиціонера
Надсилаючи заявку Ви даєте згоду на обробку своїх персональних даних
Розрахуйте вартість кондиціонера Вашої мрії зараз!
Наш менеджер зв'яжеться з Вами за кілька годин